25.03.2020 - Motylki

Drodzy Rodzice,

przesyłamy propozycje zabaw na dzisiaj

1. Dzisiaj mieliśmy się wybrać na wycieczkę do Włoch, dlatego można dzieciom opowiedzieć o tym kraju:

Jest taki kraj, który na mapie swoim kształtem przypomina but. Jest tam bardzo ciepło, rośnie piękna roślinność, np. wielkie pola lawendy i pachnących ziół. Mnóstwo turystów odwiedza ten kraj, gdyż znajduje się tam dużo ciekawych zabytków, np. Koloseum czy Krzywa Wieża w Pizie. W tym kraju znajduje się też Watykan – małe państwo, w którym mieszka papież. Czy wiesz, jak nazywa się państwo, o którym opowiadam? (dzieci mogą odszukać charakterystyczny kształt buta na mapie). Tak, ten kraj to Włochy, które słyną ze smacznej i zdrowej kuchni; mieszkańcy jedzą dużo makaronów i warzyw, ich przysmakiem jest również pizza. Tutaj urodził się autor znanej bajki dla dzieci o drewnianym chłopcu, któremu urósł długi nos. (Pinokio) W tym kraju znajduje się coś niesamowitego, co często straszy mieszkańców, ale jednocześnie jest bardzo ciekawym zjawiskiem (dzieci mogą spróbować odgadnąć że chodzi o wulkan). We Włoszech znajdują się cztery czynne wulkany, a najbardziej znane to Etna i Wezuwiusz.

Można dzieciom puścić bajkę o wulkanach: https://www.youtube.com/watch?v=vzLCnil0Lic

Z tego odcinka można się dowiedzieć:

1. Jak działa aparat fotograficzny?

2. Co to są wirusy?

3. Co to jest układ słoneczny?

4. Dlaczego wulkany wybuchają? (od 12min55sek)

5. Dlaczego zebra ma paski?

1. Zabawa badawcza – wspólnie z dziećmi mogą Państwo przygotować swój wulkan, będą do tego potrzebne:

• tacka lub miska

• szklanka lub plastikowy kubek

• folia aluminiowa

• taśma

• woda

• ocet

• płyn do mycia naczyń

• soda

• ewentualnie farba plakatowa

Na talerzu ustawiamy szklankę lub plastikowy kubek. Przytwierdzamy go do dna taśmą klejącą. Folią aluminiową owijamy talerz wraz ze szklanką. W folii na szklance robimy dziurę i zawijamy brzegi folii na brzegu szklanki. „Wulkan” ustawiamy na tacy. Do „wulkanu” wlewamy dwie łyżki wody, dodajemy odrobinę farby plakatowej w wybranym intensywnym kolorze, wsypujemy łyżkę sody oczyszczonej, kilka kropel płynu do mycia naczyń i mieszamy, aż składniki się rozpuszczą. Do osobnego kubka nalewamy dwie łyżki octu i jednym ruchem wlewamy ocet do wnętrza „wulkanu”. Po wykonaniu tych czynności następuje „wybuch lawy” w postaci piany. Można opowiedzieć dzieciom, że: Piana to bąbelki napełnione dwutlenkiem węgla, który powstał w wyniku reakcji octu (który jest kwasem) z sodą oczyszczoną (zasadą). Poza wyglądem ma niewiele wspólnego z prawdziwym wybuchem wulkanu.

Tutaj jest filmik do eksperymentu: https://www.youtube.com/watch?v=76ZgHTw8thA

Po skończeniu dzieci mogą namalować farbami lub kredkami wulkan, ulepić go z masy solnej czy plasteliny

karty pracy