Informacje Frydek

Nasze przedszkole jest otwarte w godzinach

7.00 – 16.00

 

Godziny posiłków:

śniadanie - 9.00

obiad - 12.00

podwieczorek - 14.00

Ogłoszenie

 

Szanowni Rodzice i Drodzy Uczniowie !

Ponieważ nauczanie zdalne spowodowało, że dzieci i młodzież spędzają sporą ilość czasu przed komputerem, poniżej zamieszczamy wskazówki bezpiecznego korzystania z komputera.

 

 

Odpowiednio zorganizowane miejsce pracy gwarantuje maksymalną wygodę oraz pełną wydajność.

  • zapewnij sobie maksymalne pole widzenia poza ekranem monitora
    i dostrzegaj otoczenie,

  • mrugaj co 3-5 sekund,

  • wyeliminuj odblask,

  • zadbaj o właściwe oświetlenie,

  • zachowuj prawidłową pozycję ciała,

  • stosuj właściwą technikę pisania,

  • rób przerwy w pracy.

Możliwość patrzenia w dal zapobiega zmęczeniu oczu. Cenne są krótkie, lecz częste przerwy w patrzeniu na monitor, umożliwiające relaksację mięśni ocznych
i zapobiegające rozwojowi krótkowzroczności.

Mruganie powiekami nie tylko nawilża i oczyszcza oczy, ale pomaga rozluźnić mięśnie twarzy. Zapobiega to pieczeniu i szczypaniu oczu oraz marszczeniu brwi
i czoła.

Odbijanie się światła od ekranu przeszkadza w skupieniu wzroku. Im mniej światła zewnętrznego pada na szybę monitora, tym lepiej. Nie powinno się siedzieć twarzą do okna, gdyż padające światło męczy oczy. Aby zlikwidować odblask można: zmienić kąt ustawienia ekranu lub położenie monitora, zasłonić okna, przysłonić świetlówki. Nie powinno być żadnego źródła światła na linii wzroku w  czasie patrzenia na ekran, zaburza ono bowiem widzenie obwodowe. Natomiast tekst nad którym pracujemy, powinien być dobrze oświetlony.

Monitor powinien być ustawiony w  odległości 45-60 cm na wprost oczu, tak by jego górna krawędź znajdowała się kilka centymetrów powyżej linii wzroku. Nadgarstki powinny być na wysokości lub nieco poniżej łokci. Dłonie nie powinny się na niczym opierać, a palce luźno zwisać poniżej dłoni. Nie należy skręcać dłoni w nadgarstku.


Idealne krzesło umożliwia siedzenie w pozycji wyprostowanej, zapewnia solidną, nie za miękką i nie za twardą podporę pośladkom, udom i dolnej części pleców. Oparcie krzesła powinno podtrzymywać naturalną krzywiznę kręgosłupa. Nieskrzyżowane stopy należy oprzeć na podłodze, można też użyć podnóżka lub grubej książki. Siedząc, należy pamiętać o  prostowaniu pleców oraz o nie pochylaniu i nie opuszczaniu głowy. Kiedy trzeba się pochylić należy pamiętać, by się nie garbić.

W przerwach należy odpocząć od pozycji siedzącej. Można wykonywać kilkuminutowe zestawy prostych ćwiczeń, polegające na: rozciąganiu pleców, prostowaniu klatki piersiowej, potrząsaniu dłońmi, rozciąganiu palców, głębokich oddechach, obrotach głową, mruganiu, ruchach oczu przy zamkniętych powiekach, zaciskaniu powiek. Korzystnie działa również masaż skroni i oczu i masaż punktowy potylicy.

W czasie przerw nie gramy w gry komputerowe !

Serdeczne pozdrowienia