25.05.2020 Krasnoludki

Temat: W moim domu.

Dom- porozglądaj się po swoim domu, znasz go dobrze. Powiedz jakie ma pomieszczenia, pilocz ile ich jest i jak się nazywają. Co można robić w każdym z nich? Jakie przedmioty się w nich znajdują i do czego służą? Opowiedz sam uzywając wielu słów.

Rodzina- naucz wszystkich domowników zabawy paluszkowej:

Ten pierwszy – to nasz dziadziuś (wyciągają kciuk) A obok
– babunia. (dołączają polec wskazujący) Największy – to tatuś (dołączają palec środkowy) A przy nim – mamusia (dołączają palec serdeczny) A to jest – dziecinka mała! (dołączają mały palec) Tralalala, la, la… A to – moja rączka cała! Tralalala, la, la… (machają ręką).

Moi najbliżsi- przygotujcie kilka zdjęć z domowego albumu. Poogladajcie je razem, porozmawiajcie o osobach, które się na nich znajdują. Powiedz lub dopytaj rodziców jakie jest między wami pokrewieństwo. Zapamiętaj.

Droga do domu- oznacz w pokoju miejsce, które będzie twoim domem. Pozwól sobie zasłonić oczy, teraz posłuchaj i wykonaj polecenia mamy. Licz dobrze kroki i nie pomyl kierunków. Poruszaj się według instrukcji, wtedy na pewno dojdziesz do celu.

Mój dom- przygotuj kartke, na któej mama narysuje Ci figury geometryczne, różnej wielkości. Twoim zadaniem będzie wyciąć  je i zbudować z nich swój własny dom. Uzupełnij pracę o  o drobne elementy, które możesz dorysowac mazakiem lub kedką. To twój dom.

ƒRodzina jest… –porozmawiaj z rodzicami o waszej rodzinie.  Ile osób do niej należy , kto jest kim, jakie jest jego  miejsce nw domu. Opowiedz, co lubicie robic z rodziną, aby wszytsko było jak najlepiej.  popatrz na zdjęcia, powiedz kto jest duży a kto mały.

Zapraszam do siebie- posadź na dywanie przed sobą rodzinkę lalek, misiów, piesków. Usiąd na przeciwko zabawek i mów głośno: zapraszam do sibie misia w czerwonych spodenkach. Osoba, która się z tobą bawi, musi go znaleźć i podać. Teraz zamiana. Słuchaj uważnie i podaj. Opisz dokladnie maskotkę, na którą czekasz.

ƒMoja rodzina – rozmowa zainspirowana zagadką.Mówimy rymowaną zagadkę: Jak nazywa się ta grupa, gdzie jest mama, brat i tata, siostra jedna, czasem druga…? Mieszkasz z nimi cztery lata. Irena Zbroszczyk

Dzieci podają odpowiedź. Prosimy dzieci, aby opowiedziały o swoich rodzinach, zadaje pytania: Z ilu osób składa się twoja rodzina? Wymień członków swojej rodziny. Jak spędzacie wolny czas? Co najbardziej lubisz robić ze swoją rodziną?.

Przygotuj kartkę i czrny flamaster. Narysuj swoją rodzinę, tylko dobrze policz. Potem wszytskich pokoloruj.

Nasze rodziny- przygotuj kilka książeczek z obrazkami, obejrzyj je z mamą. Popatrz, na którym obrazku jest rodzina, co robi. Opowiedz, jakie czynności wykonuje? Czy to samo robi twoja rodzina?

Czyj to dom?- poszukacjie razem różnych domów, w których mieszkają ludzie lub zwierzęta. Każdy przecież chce mieszkać ze swoją rodziną. Nazwij te domy.