29.05.2020 Krasnoludki

Temat: Zwierzęta i ich rodziny.

„Świat zwierząt” – obejrzyj z rodziną książki i albumy o zwierzętach; przyglądaj sie  szczególnie  na rodziny zwierząt. Nazwij młode- np. słoń- słoniątko, koń-źrebak, itd.

Czyje to dzieci- wykonaj zadanie w karcie pracy str.134

Gdzie jest więcej, a gdzie mniej? przygotuj obrazki ze zwierzętami (nie za duże), porozcinaj obrazki, wrzuć do pudełka i wymieszaj. Na dużej kartce narusyj koła, każde innego koloru, tyle ile gatunków zwierząt przygotowałeś. Teraz losuj i przyklejaj do zaagrody. Policz ile zwierząt jest w każdym kole, których jest najwięcej, a któych najmniej.

Memory- przygotuj po dwa jednakowe obrazki zwierząt z tego samego gatunku. Poobracaj je tak, abyś nie owdział obrazka. Wyciągaj jedno ze zwierząt i postaraj się znaleźc jego parę. Zapamiętaj, gdzie leżą zwierzęta, których szukasz.

Kot, pies a może lew? Pokaż za pomocą ruchu i dźwięku, jakim posługuja się zwierzęta. Niech reszta rodziny postara sie odgadnąc o kim myslisz.

4-latek

Cieszę się gdy, smucę się gdy- przygotuj dwa obrazki- ze smutną miną i z wesołą miną.Posłuchaj uważnie zdań wypowiadnych przez członków rodziny. Oceń zdanie odpowiednią buzią. Przykładowe zdania: Jedziemy z rodziną na wycieczkę. Dostałam od babci przytulankę. Tata nie może pójść z nami do kina. Mama przeczytała mi piękną bajkę. Na moje urodziny nie przyjedzie dziadek. Wczoraj zachorował mój kotek Mruczek. Moja siostra narysowała dla mnie rysunek. Brat nie chciał się ze mną bawić. Tatuś przywiózł mi z podróży piękną muszlę.

Mali i duzi artyści- wykonaj wraz z całą rodziną wasz portet. Przygotuj duży arkusz papieru. Pamiętaj, że portet to obraz twarzy lub połowa postaci. Przygotuj tyle twarzy ile osób liczy twoja rodzina. Przyklejaj i uzupełnij. Domaluj, dorysuj, doklej brakujące elementy. Na końcu doklej ramę do obrazu.

Rodzinka- zabawa paluszkowa dla całej rodziny.

Dzieci recytują treść wierszyka, pokazując jednocześnie palce dłoni, zaczynając od kciuka:

Ten pierwszy to dziadziuś (kciuk) A obok – babusia (palec wskazujący) Największy to tatuś (palec środkowy) A przy nim mamusia (palec serdeczny) A to jest dziecinka mała (palec mały) A to jest dziecinka mała. Tralala la lala lala… A to – moja rączka cała (cała dłoń) Tralalala lala lala…